КМА - Варна
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Открито писмо до кмета !!!

Go down

Открито писмо до кмета !!! Empty Открито писмо до кмета !!!

Писане by арх.Калина Митева-Павловa Вто 10 Мар 2009, 4:19 pm

Открито писмо до кмета на Община Варна с копие до всички медии
http://vlastta.com/nivo1.php?id1=&id2=&id3=2248&table=drugi_temi&sluchai=1

Уважаеми г-н Йорданов,

Обръщам се към Вас с надеждата, че Вие като кмет на този град, общественик и юрист, сте отговорен човек, държите на истината и сте открит да чуете още едно мнение, макар и в противоречие с казаното вече от Вас .
В четвъртък 05.03.2009г. на редовния си брифинг, Вие сте изказали четири клевети срещу мен, които са разпространени от всички Варненски медии, като по този начин, се чувствам оклеветен публично.
Заради поругаването на личността ми, както и доверието което ми е гласувано за заеманата от мен длъжност в Район “Приморски” и към която се отнасям компетентно и с отговорност, би било редно да заведа дело срещу Вас за клевета, освен ако по същия публичен начин не обявите, че твърденията Ви са неверни поради това, че сте подведен и уволните служителя, поднесъл Ви невярната информация.

Става въпрос за Красен Якимов началник отдел ”Сроителен контрол” или по известен сред средите на общинските служители като момчето за „мокри поръчки”. Моето мнение за него е, че за около осем-девет години работа в Общината (доколкото си спомням започна работа или в края на 1999г. или началото на 2000г.), а може би поради това, че не притежава подходящо образование, не успя да се справи със законите и подзаконовите нормативни документи, които би следвало да изпълнява. Между другото това не е само мое лично мнение, а на почти всички служители на общината и на петте варненски района. На всички тях е успял да втълпи, че Ви е много близък и затова никой не смее да му се противопостави.
Позволява си да се държи като полицай с престъпник, със служителите от Района. Той би трябвало да знае, че при доказано нарушение на длъжностно лице, глава 23 на ЗУТ предвижда Административно наказателна отговорност. На следващия ден след брифинга, Якимов е иззел всички оригинали на подробните устройствени планове за този район, (без писмо, заповед или друг документ съпровождащ тази процедура) като се е държал много нагло.

Отговора ми по всяко от Вашите обвинения е следният:

1. ”одобрил съм ПУП-ПЗ за селищно образувание „Перчемлията” извън правомощията си”

Съгласно правомощията дадени от Общински съвет, Районните кметове, могат да одобряват ПУП-ПЗ. Това е причината всички Подробни устройствени планове (ПУП) в Район “Приморски” а в случая и за С.О.”Перчемлията” да са одобрени и подписани от Кмета на Район “Приморски” г-н Пламен Градинаров.

Изработените Подробни устройствени планове (ПУП) които са докладвани и приети на Районен експертен съвет по устройство на територията (РЕСУТ), са в съответствие с всички изисквания на ЗУТ и Наредба №8 за съдържанието на устройствените схеми и планове. В списъчния състав на експертния съвет присъства Главния юрист на Района, той се подписва на протокола, затова не се подписва на самия ПУП. А за достоверност пред Кмета, че точно тази разработка е гледана на съвета, същия се подписва от Главния архитект или Директора на дирекция “УТ”, без това да е изискване по ЗУТ. Това е причината, моя подпис да се намира върху разработката, върху него няма печат на района и той няма одобряваща функция.
Това е схемата по която са приети и одобрени всички Подробни устройствени планове (ПУП) в Район “Приморски”

2. ”Не е обявен на Общината и на природен парк „Златни пясъци „ и на съседните имоти”
Заинтересуваните лица при обявяването на ПУП, се определят съгласно указанията в чл.128,ал.13 и чл.131 от ЗУТ. В случая не се предвижда намалено отстояние от съседните имоти на зоната на застрояване, не се променя предназначението на имота и не се предвижда сключено застрояване. Всичко това изключва необходимостта от обявяване на ПУП на собствениците на други имоти.

3. ”Несъобразяване с наличието на водопровод който минава през имотите”
Наличието на водопровод не прави невъзможно изработването на ПУП.
В следващия етап от инвестиционния процес на базата на одобрения ПУП, се изготвя Виза за проектиране. Тя се заверява в подземен кадастър, ВиК и др. където водопровода ще бъде нанесен. Ако има данни на терена като шахти и др. те ще бъдат заснети при изготвяне на тахиметричната снимка.
При инвестиционното проектиране, проектантът е длъжен да се съобрази с информацията нанесена във визата и да осигури необходимия сервитут около водопровода. Другият вариант е тези проводи и съоръжения ако има възможност да се преместят. Дори мога да кажа, че вчера ми се обадиха от кооперация ”Перчемлията” и ми казаха, че имат разрешение от Община Варна да го преместят.

4. ”Печата на архитект К.Петров е с изтекъл срок”
Това не отговаря на истината, такива бяха печатите за пълна проектантска правоспособност на всички архитекти, към времето на изработване на ПУП, Към настоящия момент печатите са сменени и старите на са в сила.

Понеже се сдобих с пълния запис на Вашия брифинг съм изненадан от съдържанието на казаните от Вас думи. Бих искал да коментирам така наречената сателитна снимка и да се опитам да Ви убедя, че всеки , който е влизал в интернет пространството може да влезе в Google maps и в режим сателит може да разгледа цялата местност „Перчемлията” Сателитната снимка за която се говори е правена в периода април-май 2006г. Считам че като дългогодишен служител на Район “Приморски” познавам добре цялата територия на района и мога да преценя времето към което е правена снимката. Там ясно се вижда , че територията която е в рамките на селищното образование и за, която има одобрени подробни устройствени планове не е плътно залесена, а има отделни дървета. Между другото, когато собствениците са въвеждани във владение от специалисти от Община Варна, в издадения документ за въвод във владение в графата начин на трайно ползване е изписано „индивидуално застрояване”.

Учудва ме, че сте против децентрализацията на големите градове. Мисля си, че е редно след като претендираме, че живеем в демократична държава и местната власт се управлява по демократичен начин, трябва да знаем, че принципите на демокрация основно се отъждествяват с изкуството да се делегира власт, а не да се централизира властта.

Толкова ли е трудно да работите в един екип с Кметовете на райони. Те са избрани и носят отговорност пред избирателите си. С какво могат да Ви попречат, като само Вие и респективно Общински съвет се разпореждате с бюджета на града. Според мен могат да са Ви само от полза и съм убеден, че никой от тях не е обявил сепаратизъм, а и доколкото си спомням на балотажа Вие ги подкрепихте официално.
Позволихте си и да кажете, че арх. Иван Трендафилов е подписал разрешение за сграда в КК”Чайка” без да Ви попита. Би трябвало да знаете, че разрешенията за строеж се подписват само от Главния архитект и никъде в закона (ЗУТ) няма изискване да се съгласува издаването на разрешение за строеж с кмета.

Бих искал да кажа, че арх. Иван Трендафилов е най-подготвеният, най-можещия, най-знаещия и най-подходящия човек за главен архитект на града и го казвам като човек, който работи в тази сфера от 18.04.1995г. Мое лично мнение е, че той напусна поста си, защото го поставихте в ситуация, да не може да изпълнява задълженията си според изискванията на закона.

Иска ми се да напиша и за сегашната ситуация с “отмяната” на така наречените от Вас „правомощия на районните архитекти”. Считам, че Вие не можете да им отнемете правомощията, защото те са им дадени по ЗУТ, и главните архитекти на районите и сега имат правомощия за одобряване на проекти (чл.145,ал.1 от ЗУТ),а според решение на Общински съвет от 25.01.2006г. правомощия и да издават разрешение за строеж за определени обекти (чл.148 ал.2 от ЗУТ).

Единственото което кара всички да изчакват е, че ги е страх, или не желаят да се конфронтират с Вас. Вие сте казали в публичното пространство, че сте им отнели правомощията и затова те не ги изпълняват за да не ги „хвърлите на журналистите, като виновници”. Бих Ви попитал “Имате ли представа какъв хаос е в момента на петия етаж в Община Варна”. Заринато е с проекти, голяма част от които лежат необработени от месец ноемри на миналата година и е невъзможно да се спази нито един срок по закона за устройство на територията. Чудя се защо нито от камарата на архитектите, нито от строителната камара протестират срещу този хаос. Вероятно икономическата криза ги претеснява и те не бързат да реализират строежите си, или по лошото - тях ги е страх от Вас. Мога да Ви предоставя малко статистика за издадените разрешения от петте района за да видите, че не е във физическите възможности на един човек ( в лицето на Главния архитект на Община Варна) да подписва всички проекти ( това е върху всеки лист от целия инвестиционен проект) и разрешения за строеж за целия град, като спазва сроковете за това, както и да води експертния съвет по устройство на територията, да не говорим, че трябва да участва във всички форуми които чертаят бъдещото развитие на града. В Общината просто липсва екип в достатъчен обем, който за регламентираното в ЗУТ време да обработва документите, липсва пространство за съхранение на тези проекти за хиляди левове, които са нахвърляни навсякъде по коридора и всеки може да си вземе или да унищожи част от тях. За това не Ви ли докладваха?

Защо хвърляте толкова енергия да се разруши една добре действаща досега структура, а преди да започнете тази реформа не потърсихте мнение на професионалистите. В Дирекциите “Устройство на територията” в районите не работят престъпници .

Мисля, че ще се намерят в Община Варна достатъчно компетентни служители, които да разгледат писмото ми, както и иззетите документи и да дадат професионална оценка на нещата.

Аз знам, че Вие не можете да бъдете специалист във всяка област, и ползвате експерти, но смятам, че като професионалист можете да подложите на анализ казаното дотук и да изложите реалното си становище.
Надявам се ,че писмото ми няма да бъде повод за война и репресии срещу мен и моите колеги ,а начин истината да възтържествува .

Илия Костадинов

арх.Калина Митева-Павловa

Брой мнения : 854
Location : Varna
Registration date : 03.12.2007

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите